Bruce Lee – 7 nezaboravnih filmskih borbi

Sadržaj

Kad se spomene filmski žanr borilačkih vještina, neizbježno je prisjetiti se genijalnih poteza Bruce Lee-a.

Osim što je utjecao na popularizaciju i razvoj filmskoga žanra, Lee je razvio i specifičnu borilačku tehniku, Jeet Kune Do, te njoj svojstven filozofski sistem. Poznate su njegove izreke da borac mora biti poput vode, fluidno se kretati bez kalkulacija i razmišljanja.

Kombinirajući različite borilačke vješine, kako istočnjačke tako i zapadnjačke, borac se svojim fluidnim kretanjem prilagođava protivniku.

Upravo je takvu tehniku i pristup borbama Bruce Lee primjenjivao i u svojim filmovima, kojih je bilo više od 30, a u kojima se pojedini dvoboji posebno ističu i pamte. 

U nastavku smo izdvojili sedam takvih legendarnih dvoboja, a ukoliko smo koji izostavili, slobodno nadopunite listu u komentarima!

bruce lee
Bruce Lee - 7 nezaboravnih filmskih borbi

7. Zmajeva šaka (Fist of Fury, 1972.)

U posljednjem okršaju u Zmajevoj šaci, Bruce Lee u ulozi Chena Zhena osvećuje svog starog učitelja. Nakon što je pokušao objasniti grupi boraca da bi trebali izaći iz sobe, budući da nemaju veze s cijelim slučajem, oni ne odustaju i ne prihvaćaju njegovu ponudu.

Dakako, situacija se nije razvila u njihovu korist. Riješivši se sitnijih riba, Zhen nalijeće na ruskog gangstera i borca Petrova. Nakon što je razbio i posljednju branu, dolazi do svoje mete i susreće se s učiteljem Suzukijem. Iako je borba bila napeta, Leejeve nunčake odradile su svoje, dok je završni udarac nogom stavio točku na i.

6. U zmajevom gnijezdu (Enter the Dragon, 1973.)

U zmajevom gnijezdu je svakako jedan od najpoznatijih Leejevih filmova. Uz to, vjerojatno je i jedan od najpopularnijih i važnijih filmova o borilačkim vještinama uopće. Film je snimljen u godini Leejeve smrti, a izašao je šest dana nakon tog žalosnog događaja.

Neminovno je bilo da će njegova smrt od ovog filma učiniti instant klasik i od njega stvoriti nešto što prelazi okvire kinematografije i nadilazi prostor borilačkih vještina. Ovaj je film zapečatio Leejevu poziciju legende kao glumca i mita kao osobe.

Kad sve to zbrojimo, te opet pogledamo neke scene, postaje nam jasno i zašto. Kako, naime, zaboraviti lude i kaotične borbe u skladištima i podzemlju? Teško, ali uvijek ih se dobro i zabavno podsjetiti. Učinite to klikom na video!

5. Bruce Lee vs. Kareem Abdul-Jabbar

U filmu Zmajeva igra smrti (Game of Death, 1978.), dolazi do čudnog i pomalo smiješnog duela između sitnog Bruce Lee-a i ogromnog Kareema Abdul-Jabbara.

S jedne strane, brz i agilan majstor borilačkih vještina, a s druge strane pravi div američke košarke. Ovo je ujedno i zadnja pojava Bruce Lee-a pred kamerama, i to zato jer je nesretni glumac umro upravo za vrijeme snimanja filma. S određenim viškom materijala i dodatnim intervencijama, film je ipak završen i objavljen 1978., pet godina nakon Leejeve smrti.

Što se ove scene tiče, otisak Kareemova stopala na prepoznatljivoj žutoj majici Bruce Lee-a je idealan primjer onih polu-komičnih elemenata koji su specifični za Leejev filmski opus. Kad bi u središtu pažnje bila samo sirova borba, to više ne bi bilo to. Lee je uvijek pazio na detalje.

4. Dvoboj nunčaka

U istome filmu, događa se još jedna upečatljiva borba. Prije no što je u Zmajevoj igri smrti došao do vrha piramide i suočio se s Kareemom Abdul-Jabbarom, Bruce Lee je pokazao svoje umijeće baratanja nunčakama.

U duelu s filipinskim majstorom Dannyjem Insantom, Lee je još jednom potvrdio svoju tezu o prilagođavanju protivnicima. U scenama gdje se koriste nunčake, a pogotovo u ovoj, zanimljivo je i zabavno pratiti kako protivnici demonstriraju svoje sposobnosti prije noeg što krenu u fajt.

Zapravo, ponekad nam se čini kao da veći dio scene pripada upravo pokazivanju vještina i mahanju u prazno, sve dok ne krenu prvi ozbiljni udarci.

3. Na zmajevom putu (Way of the Dragon, 1972.)

Nakon što je doveden u nezgodnu situaciju, Bruce Lee se uspijeva izvući iz škripca fantastičnim potezima, koristeći ruke, noge, štapove i neizbježne nunčake, koje izvlači u trenutku najveće opasnosti.

Na njega nasrće mnoštvo loših dečkiju, ali bezuspješno. Borba u maloj, uskoj uličici je svakako jedna od najbriljantnije izvedenih borbi u opusu Bruce Lee-a. Uz borbu, valja svakako zapamtiti i njegov folirantski ulazak u prostoriju iz koje je maločas bio izveden.

Izraz lica i pokret kojim pokreće svoju grupu boraca jednostavno je prejak. Problem riješen za 5 minuta.

https://www.youtube.com/watch?v=NxUbLzEwmwQ

2. Zmajeva šaka – Bruce protiv svih

U filmovima Bruce Lee-a mogu se pronaći mnoge scene masovne tučnjave u kojima Lee sređuje stvari razbacujući se udarcima nogama i rukama na sve strane.

No, malo koja scena na jednom mjestu predstavlja gotovo sve atribute i aspekte Leejeve vještine, tehnike i filozofije. Način na koji je Bruce najprije porazbacao dvadesetak ljudi, a nakon toga ostao jedini na nogama dok su ti isti ljudi mirno sjedili oko njega kao oko nekakvog učitelja, govori sve o veličini i moći samoga Leeja.

Dovođenje stvari u red je očito sastavni dio Leejeve tehnike. U ovom slučaju, izreka “sjedi i uči” poprima svoje suštinsko značenje, iako bi ju ovdje trebalo preformulirati u – bolje za tebe da sjedneš i učiš.

1. Tang Lung vs. Colt – Bruce Lee vs. Chuck Norris

Jednostavnim riječima, ovo je epski dvoboj globalnih razmjera. Ono što je dvoboj Ahila i Hektora značio u antičkoj mitologiji, u suvremenoj mitologiji popularne kulture to značenje ima dvoboj Bruce Lee-a i Chucka Norrisa.

Kako bi duel poprimio još veće mitske razmjere, kao mjesto borbe odabran je rimski Koloseum. Škakljivi pozadinski zvukovi i nasumično pojavljivanje malene mačke dodatni su začini već napete atmosfere. Borci najprije dopuštaju jedan drugome kratko zagrijavanje, nakon čega slijedi pravi duel.

Uz neke nove finese u borbi, poput čupanja dlaka s prsa Chucka Norrisa, možemo gledati pravu borbu između dvojice majstora borilačkih vještina. Duel koji ima svoje osigurano mjesto u povijesti kinematografije, borilačkih vještina, ali i širem (pop)kulturnom i društvenom prostoru.

PREPORUKA

Koliko je koristan ovaj post? Subtitle: Leave empty to disable. Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili! Result text - average rating: Prosječna ocjena Result text - vote count:

Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili!

Prosječna ocjena / 5. Brojanje glasova:

Još uvijek nema glasova. Ocijenite prvi!

Drugi upravo čitaju

NETFLIX SERIJE 14 Najboljih!

Ovo su Netflix serije koje bi svako trebao pogledati. Zbog ovih Netflix serija ćete poželjeti da imate više vremena u životu. Sve su to serije koje su iznimno popularno, no s razlogom. Karizmatični “Peaky Blinders“,...

Gorčilo – Jesi li to došao da me vidiš (2015) – Recenzija

Gorčilo - Jesi li to došao da me vidiš je odličan domaći film iz 2015. godine. Poslednji domaći film koji sam pogledao u bioskopu je bila Parada Srđana Dragojevića i tada sam sklopio neku vrstu pakta sa...

Najbolji filmovi 2020. godine

Ovo su najbolji filmovi 2020. godine po izboru legendarnog filmskog blogera. Tradicionalno kao i svake godine, došlo je vreme (malo ranije nego inače) da se saberu filmski utisci vezani za prošlu godinu. Kao što i...

CRTANI FILMOVI 7 Najdražih

Crtani filmovi prate trendove ali neki su animirani likovi ikone svoga doba i za njih se može reći da su na neki način bezvremenski. Danas pričamo samo o takvim likovima – legendarnim likovima iz legendarnih...

Tár (2022) – Recenzija

Tár je psihološka drama Tár je psihološka drama koju kao režiser, scenarista i producent potpisuje kvalitetni autor Tod Fild kome je ovo prvi rad još od 2006. godine, a ukupno treći. Film je premijerno prikazan...

No Sudden Move (2021) – Recenzija

No Sudden Move je krimi-triler No Sudden Move je krimi-triler koji je režirao Stiven Soderberg, dobitnik Oskara za film Traffic koji stoji, između ostalog, iza franšize Ocean’s, filmova o Če Gevari i odlične serije The...