Oduvijek su nasilje i opscenost bili privlačni ljudskom umu. Kako je svačiji prag tolerancije na eksplicitno nasilje i slike seksa drugačiji, neki filmovi su prirodno zabranjivani u zemljama koje drže do društvenog morala. U vrijeme dok se do filmova teže dolazilo nego danas, zabranjivanje je imalo koliko toliko smisla, dok se s pojavom interneta sve promijenilo. I najbolesniji filmovi nađu svoju publiku i ne postoji država koja ih može spriječiti u tome. Iako su neki od ovih filmova u svoje vrijeme bili šokantni, danas im ide na ruku kontroverza i činjenica da su nekad bili zabranjivani.
**Upozorenje: gifovi koji slijede dosta su kontroverzni. Nisu za svakoga!**
6. Paklena naranča/ A Clockwork Orange (1971.)
♦ Zabranjene zemlje: Velika Britanija, Irska, Španjolska, Južna Koreja, Malezija
Ovaj filmski klasik u režiji Stanleyja Kubricka izazvao je šok kada se tek pojavio. Zbog nasilne naravi film je najprije zabranjen u Britaniji, a kasnije ga je sam Kubrick maknuo jer su njemu i njegovoj obitelji neprestano stizale prijetnje smrću. Neki od radikalnih detalja uključuju premlaćivanje starijeg pisca, silovanje njegove žene i smrt žene od strane gigantskog penisa.
5. Zla smrt/ The Evil Dead (1981.)
♦ Zabranjene zemlje: Njemačka, Finska, Velika Britanija, Island, Irska, Singapur
Film o grupi studenata koje u kolibi u šumi zaposjedne demon, jedan je od najstrašnijih horora svih vremena. Predaja o njegovoj šokantnosti širila se usmenim putem, a zbog zabrane je postao samo još popularniji. Najluđa stvar u cijeloj priči je ta da je redatelj ovog kultnog uratka Sam Raimi imao svega 21 godinu kada je film nastao.
4. Posljednji tango u Parizu/ Ultimo tango a Parigi (1972.)
♦ Zabranjene zemlje: Čile, Velika Britanija, Portugal, Australija, Italija, Kanada, Singapur, Južna Koreja
Zbog opscenosti i prikazivanja pornografije Bernardo Bertolucci je zamalo završio u zatvoru, a ni u drugim zemljama film nije bio bolje prihvaćen. Danas se smatra remek djelom svjetske kinematografije, ali u ono vrijeme prikazivao je nekoliko prilično radikalnih scena seksa između Branda koji je bio već u poznim godinama i mlade Marie Scheinder. Inače, kasnije su i Brando i Schnerider izjavili da je Bertolucci manipulirao njima, a Schnerider je otišla tako daleko sa svojim optužbama da je tvrdila da se osjećala silovano i da joj je ovaj film uništio karijeru.
3. I Spit on Your Grave/ Day of the Woman (1978.)
♦ Zabranjene zemlje: Velika Britanija, Irska, Norveška, Island, Kanada, Kina, Malezija, Australija, Finska
Osvetnička misija djevojke koja je silovana zbog velikog je seksualnog nasilja bila zabranjena u mnogim zemljama. Opscenost i užasna ubojstva (od kojih jedno uključuje kastraciju) zaprepastila je cenzore, ali i obične ljude koji su se odvažili na gledanje ovog filma.
2. Teksaški marakr motornom pilom/ The Texas Chainsaw Massacre (1974.)
♦ Zabranjene zemlje: Finska, Švedska, Norveška, Velika Britanija, Irska, Čile, Brazil, Australija, Singapur, Island
Ekstra nasilne scene, brutalna ubojstva motornom pilom, retardirana obitelj u Teksasu koja ubija tinejdžere… sve to pogodovalo je zabrani ovog filma koji se danas smatra horor klasikom.
1. Salo ili 120 dana Sodome (1975.)
♦ Zabranjene zemlje: Italija, Njemačka, Norveška, Australija, Novi Zeland, Finska
Jedan od najkontroverznijih filmova ikada s mučnim scenama psihičkog i fizičkog nasilja, opscenosti, mučenja, silovanja, ubojstava… Film koji je u stanju slomiti i zgroziti mentalno najjaču prikazuje fašizam u svome najokrutnijem i najperverznijem licu. Da duhovi fašizma još u potpunosti nisu zamrli dokazuje i ubojstvo Pasolinija iste godine kada je film ugledao svjetlo dana.