Never Have I Ever: Povratak izlizanih teen drama? (RECENZIJA)

Sadržaj

Never Have I Ever je odlična serija iz 2020. godine koju ne smijete propustiti.

Osim pružanja on demand serija i filmova, Netflix je postao jak igrač i sve snažniji rival u kreiranju vlastitog sadržaja. Tako je zadao težak udarac velikim produkcijskim kućama koji bilježe sve manju i manju posjećenost kino dvoranama, kao i praćenost na malim ekranima (izuzevši i dalje visoke profite Marvelovih i sličnih djela na box officeu).

U toj nekoj točki preokreta, Netflix je proizvodio drugačije i često originalne ideje. Ako ne nove ideje, onda nove načine (također izuzevši kategoriju filmova koja se nije često proslavila).

never have i ever: povratak izlizanih teen drama? (recenzija)
Never Have I Ever: Povratak izlizanih teen drama? (RECENZIJA)

Bio to način snimanja ili ipak reprezentativnost manjinskih skupina koje do sad nismo mogli često vidjeti, barem ne u glavnim ulogama. Možda baš zbog tog faktora reprezentativnosti, ili ipak zbog nedostatka kreativnih ideja, u zadnje se vrijeme na Netflixu mogu pronaći novi sadržaji u obliku teen drama.

Never have I ever liked a teen drama

Jedna od takvih teen drama je američka serija „Never Have I Ever“. Serija koja prati tinejdžerku Devi (Maitreyi Ramakrishnan), Indijku rođenu i odraslu u SAD-u koja se bori sa svakodnevnim tinejdžerskim problemima (dečkima, prijateljicama, školom), ali i težim problemima poput prerane smrti svog oca. Po svemu tome radi se o klasičnoj američkoj teen drami, ali na svoj način ona to nije.

Naime, u „Never Have I ever“ upoznajemo indijsku kulturu, ali uz nju i likove različitog podrijetla i drugačijih interesa, neki od kojih podržavaju određene stereotipe, dok ih drugi razbijaju. Tu će se naći i likovi azijsko-američke i afroameričke kulture kao i pripadnici LGBTQ+ zajednice te pripadnici židovske i hinduističke vjeroispovijesti. Svi predstavljeni u klasičnoj teen drami. Episode su formirane tako da prate naslov serije, odnosno prate nešto će Devi prvi put učiniti u životu. – (Never Have I Ever)

Preokret u žanru ili samo malo drugačija tradicija?

U samom početku serije, radnja i naracija (koju iznenađujuće vodi Joe McEnroe, bivši tenisač poznat po svojim uspjesima, ali i incidentima na terenu), obećavaju o karakteru serije kao više komičnim, nego dramskim. Odnosno, obećavaju da ćemo napokon vidjeti teen dramu bez iritantnih klišeja.

Međutim, što dulje teče serija, dobivamo ih sve više i više. Pa čak do toga da na kraju sezone imamo najveći klišej jedne teen drame, kao i predramatični trenutak velike pomirbe majke i kćeri.  Očito, nažalost, u ovom žanru bez toga ne može proći.

never have i ever: povratak izlizanih teen drama? (recenzija)
Never Have I Ever: Povratak izlizanih teen drama? (RECENZIJA)

Međutim, iako u konačnici dobivamo stereotipnu teen dramu, ona je u mnogo pogleda drugačija od svojih prethodnica. Ne samo zbog širokog raspona karaktera likova, nego i zbog humora koji se koristi, pogotovo u početku. I možemo priznati da je donekle netipičan za ovakav žanr. Možda se baš zato našao u top 10 Netflixa. – (Never Have I Ever)

Priča iz djetinjstva poznate američke glumice indijskog porijekla

Glavne zasluge za priču i scenarij idu glumici Mindy Kaling (U uredu), na temelju čijeg djetinjstva je i bazirana serija. Uz nju, u produkciji je sudjelovao i Tristram Shapeero (Klub otpisanih) u ulozi redatelja s najviše odrađenih epizoda.

Glavne uloge su dobili Maitreyi Ramakrishan, Darren Barnet (Zločinački umovi), Jaren Lewison (Ti loviš), Lee Rodriguez (Class of Lies) i Ramona Young (Santa Clarita Diet), koji su svi još glumci u usponu s malo poznatih uloga. Uz njih su se našli i nešto poznatiji Poorna Jagannathan (Nazovi Saula), Sendhil Ramamurthy (Heroji) i Adam Shapiro (Steve Jobs).

Konačno, iako možda klasična teen serija, zbog humora i malo drugačije reprezentativnosti seriju vrijedi pogledati. Ako ništa onda zbog neočekivane naracije Joe McEnroea i narativnog gosta iznenađenja u epizodi 6. Ako ste ipak obožavatelji teen drama, osim Never Have I Ever na Netflixu možete pogledati i film The Haf of It te španjolske serije Elite (3 sezone) i Control  Z (premijera 22. svibnja).

PREPORUKA

Koliko je koristan ovaj post? Subtitle: Leave empty to disable. Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili! Result text - average rating: Prosječna ocjena Result text - vote count:

Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili!

Prosječna ocjena / 5. Brojanje glasova:

Još uvijek nema glasova. Ocijenite prvi!

Drugi upravo čitaju

NETFLIX SERIJE 14 Najboljih!

Ovo su Netflix serije koje bi svako trebao pogledati. Zbog ovih Netflix serija ćete poželjeti da imate više vremena u životu. Sve su to serije koje su iznimno popularno, no s razlogom. Karizmatični “Peaky Blinders“,...

Gorčilo – Jesi li to došao da me vidiš (2015) – Recenzija

Gorčilo - Jesi li to došao da me vidiš je odličan domaći film iz 2015. godine. Poslednji domaći film koji sam pogledao u bioskopu je bila Parada Srđana Dragojevića i tada sam sklopio neku vrstu pakta sa...

Najbolji filmovi 2020. godine

Ovo su najbolji filmovi 2020. godine po izboru legendarnog filmskog blogera. Tradicionalno kao i svake godine, došlo je vreme (malo ranije nego inače) da se saberu filmski utisci vezani za prošlu godinu. Kao što i...

CRTANI FILMOVI 7 Najdražih

Crtani filmovi prate trendove ali neki su animirani likovi ikone svoga doba i za njih se može reći da su na neki način bezvremenski. Danas pričamo samo o takvim likovima – legendarnim likovima iz legendarnih...

Tár (2022) – Recenzija

Tár je psihološka drama Tár je psihološka drama koju kao režiser, scenarista i producent potpisuje kvalitetni autor Tod Fild kome je ovo prvi rad još od 2006. godine, a ukupno treći. Film je premijerno prikazan...

No Sudden Move (2021) – Recenzija

No Sudden Move je krimi-triler No Sudden Move je krimi-triler koji je režirao Stiven Soderberg, dobitnik Oskara za film Traffic koji stoji, između ostalog, iza franšize Ocean’s, filmova o Če Gevari i odlične serije The...